Mr Mak Lye Mun Chairman and Independent Director ×

Mr Mak was appointed Independent Non-Executive Chairman of Intraco Limited in April 2021. He is also a member of the Audit and Renumeration committees.

+

Mr Mak joined CIMB Group following the acquisition of GK Goh Securities Pte. Ltd. in 2005, where he served as the Head of Corporate Finance. He was made CEO of CIMB Bank Singapore and Country Head in 2008, where he focused on delivering greater synergy and value across the Singapore franchise. He held both roles until his retirement in December 2019. Mr. Mak was subsequently appointed as Advisor to the CEO of CIMB Group from Jan 2020 till his retirement in March 2021.

He also holds the position of Independent Non-Executive Chairman of the Board of Hwa Hong Corporation Limited. He is a Member of the Inaugural SGX Listings and Advisory Committee, and a Member of the Listing Committee for iSTOX (ICHX Tech). In January 2021, he was appointed a governing board member of the Duke-NUS Medical School. In May 2021, he was appointed as a Non-Executive Director of SC Global Developments Pte Ltd.

Mr Mak has over 30 years of experience in the banking industry. He started his career at Citicorp Investment Bank (Singapore) Limited and went on to hold various senior positions in the Corporate Finance divisions of Vickers Ballas & Co. Pte. Ltd., Ernst & Young, and Oversea-Chinese Banking Corporation Limited. Prior to joining GK Goh Securities Pte Ltd, he was Head of Mergers & Acquisitions Advisory Department with DBS Bank Ltd.

He also served as an independent Non-Executive Director of Boardroom Limited and Tat Hong Holdings until both of these SGX-listed companies were successfully privatised.

Mr Mak holds an MBA from the University of Texas at Austin, USA and a Bachelor of Civil Engineering Degree (First Class Honours) from the University of Malaya, Malaysia.

Dr Tan Boon Wan Independent Director ×

Dr Tan has been an Independent Director of the Board since 5 October 2004. He serves as the Chairman of Audit Committee and a member of Nominating Committee.

+

Dr Tan was last re-elected as a Director at the Annual General Meeting on 18 April 2019.

Dr Tan was a Member of Parliament for the Ang Mo Kio GRC from 1997 to 2006, during which he served on the Government Parliamentary Committees for Education; Finance and Trade & Industry; and Information, Communication and the Arts.

He was awarded the Public Service Medal (PBM) in 1993 for his contributions to the community.

He was previously an independent director of Hotung Investment Holdings Limited from 2012 to 2019, a company listed on SGX-ST. He also sits on the board of Provenance Capital Pte Ltd.

Dr Tan holds a Doctorate in Mathematical Physics and Master’s degree in Management from Imperial College at the University of London.

 

Mr Charlie Ng How Kiat Non-Executive Director ×

Mr Ng was appointed to the Board as a Non-Executive Director on 22 November 2012. He is a member of the Remuneration, Nominating and Investment Committees. Mr Ng was last re-elected as a Director at the Annual General Meeting on 24 June 2020.

+

Mr Ng is the Managing Director of Asia Resource Corporation Pte Ltd and serves on the boards of several of its subsidiaries. He is also the President and Executive Director of Macondray Holdings Pte Ltd, a subsidiary of Asia Resource Corporation Pte Ltd, with investments in Indo-China and China.

He held previous senior appointments in SGX-listed Boustead Singapore Ltd and Easycall International Ltd, where he was responsible for investment and corporate development functions.

Mr Ng graduated from National University of Singapore in 1994, with a Business Administration degree.

 

Dr Steve Lai Mun Fook Non-Executive Director ×

Dr Lai was appointed to the Board as a Non-Executive Director on 28 April 2015. He is a member of the Investment Committee and was last re-elected as a Director at the Annual General Meeting on 24 June 2020.

+

Dr Lai currently sits on the Board of Yongmao Holdings Limited, 3dsense Media School Pte Ltd and Singapore Institute of Power & Gas Pte Ltd.

Dr Lai was the Chief Executive Officer of PSB Academy Pte Ltd from November 2007 to August 2012, and was previously the Deputy Chief Executive Officer of TUV SUD PSB Corporation and PSB Corporation Pte Ltd from April 2006 to March 2007 and from April 2001 to March 2006, respectively. He was also the General Manager (Standards & Technology) of Singapore Productivity & Standards Board from April 1996 to March 1998.

For his contributions to eco-labelling and the environmental movement, Dr Lai was given the Singapore Ministry of the Environment’s Green Lead Award (Individual), and he also received the Silver Public Service Award in 1997.

Dr Lai holds a Bachelor of Science (Honours) in Industrial Chemistry and a PhD from the Loughborough University, United Kingdom.

 

Mr David Hoon Chee Wai Independent Director ×

Mr. Hoon was appointed Independent Non-Executive Director of Intraco Limited in April 2021. He is also a member of the Company’s Audit, Remuneration and Nominating committees.

+

He has a total experience of 28 years in finance, accounting and banking. He started his career at Deloitte & Touche, one of the big 4 public accounting firms, as an auditor from June 1992 to April 1994. From May 1994, Mr. Hoon joined the banking industry as an investment banker in various local and regional financial institutions including United Overseas Bank, Vickers Ballas Stockbrokers, DBS Bank, GK Goh Stockbrokers and CIMB Bank, where he was involved in numerous initial public offerings of Singapore and Chinese companies on the Stock Exchange of Singapore, equity and debt fund raising exercises for local and regional publicly listed companies from the capital markets as well as financial advisory on takeovers, mergers and acquisitions.

In September 2012, he joined Genting Singapore Ltd, the parent company of Resorts World Sentosa in Singapore, as vice president of the group’s corporate development department, leading its corporate development and corporate finance functions. He was promoted to Senior Vice President after 1.5 years in 2014. After leaving Genting in April 2016, in January 2017, Mr. Hoon joined Landing International Development Limited, a Hong Kong-based real estate developer and operator of integrated resorts, hotels, casinos and theme parks that is listed on the Main Board of the Stock Exchange. He was the Senior Vice President heading the group’s finance, corporate strategy and development and investors’ and media relations function. From May 2020, Mr Hoon is shareholder and director of MJF Capital Pte Ltd, a boutique corporate advisory firm in Singapore. He is also executive director of Taurus Point Capital Pte Ltd, a MAS licenced exempt corporate finance firm in Singapore and director of The Property Marketplace Pte Ltd.

Mr. Hoon is a qualified accountant graduating with a Bachelor of Accountancy from Nanyang Technological University, Singapore in May 1992. He has also completed an INSEAD Leadership Program from November 2010 to September 2011. He was a member of the Institute of Singapore Chartered Accountants and is a member of the Singapore Institute of Directors since April 2019.

Mr Tony Chew Leong Chee Alternate Director to Mr Charlie Ng How Kiat ×

Mr Chew was appointed to the Board as an Alternate Director to Mr Charlie Ng How Kiat on 7 December 2012.

Mr Chew is Executive Chairman of Asia Resource Corporation which has diversified business interests in the Asian Region. He is also Chairman of Macondray Holdings Pte Ltd, and board member of Heineken Myanmar Limited, Grand Royal Myanmar Ltd, Cycle & Carriage Automobile Myanmar Co Ltd and KFC Vietnam Company.

+

Companies which he founded or led include Pepsi-Cola Vietnam, KFC Vietnam, JetStar Asia Ltd, Myanmar Airways International, Pepsi-Cola Philippines, Del Monte Pacific Ltd, RHB-Cathay Securities, Sterling Tobacco Corporation, Hua Feng Paper Mill, International Beverages Trading Company (Myanmar), Cycle & Carriage Automobile Myanmar Co Ltd, Heineken Myanmar, etc. He also served on boards of SGX companies including Keppel Corporation, Keppel Tat-Lee Bank, Keppel Bank, CapitaLand Commercial and Del Monte Pacific.

In Singapore, he plays an active role in promoting regional businesses, having served as Chairman of Singapore Business Federation, Network Indonesia, Vietnam Business Club; Board Member of Singapore Trade Development Board, Economic Review Sub-Committee on Entrepreneurship & Internationalisation, Regional Business Forum, and ASEAN Business Advisory Council. He was also Member of the Economic Strategies Committee, National Productivity and Continuing Education Council, and founding Chairman of Duke-NUS Graduate Medical School Singapore.

He is currently Co-Chairman of ACCORD Employers & Business Council, Board Member of Singapore Health Services, Member of Chinese Development Assistance Council Board of Trustees, and Advisor to Singapore Institute of International Affairs. He was conferred the Singapore National Day Meritorious Service Medal (2013), Public Service Star (2008) and Public Service Medal (2001), as well as NUS Outstanding Service Award 2011, SG50 Outstanding Chinese Business Pioneers Award (2015) and SBF Appreciation Award 2017.

 

Mr Roland Ng San Tiong Alternate Director to Dr Steve Lai Mun Fook ×

Mr Ng was appointed to the Board as an Alternate Director to Dr Steve Lai Mun Fook on 28 April 2015.

+

Mr Ng is the Managing Director of one of the world’s largest crane rental company Tat Hong Holdings Ltd and he is vastly experienced in the areas of corporate management, business development and business management. He sits on the board of Tat Hong Holdings Ltd as well as its regional subsidiaries and associates across Malaysia, Indonesia, Australia and China. He is also currently a Director on the Board of the publicly listed company Yongmao Holdings Limited, a tower crane manufacturer.

In addition, Mr Ng is the President of the Singapore Chinese Chamber of Commerce & Industry (“SCCCI”), a member on the Board of Directors of the Business China and a member on the Board of Trustees of the Chinese Development Assistance Council (“CDAC”). He is also Singapore’s non-resident Ambassador to the Democratic Republic of Timor-Leste.

Mr Ng was awarded the Public Service Medal (PBM) in 2002, Public Service Star (BBM) in 2010 & Public Service Star (Bar) BBM(L) for his significant public service in Singapore in 2020. In September 2015, Mr Ng was appointed as the Justice of the Peace by the President of the Republic of Singapore.

Mr Ng graduated with a Bachelor of Science (Honours) Degree from Loughborough University, College of Technology, in the United Kingdom.